Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Gönül KOPARAL

Öğretmen: Gönül KOPARAL

8
  • Alan : Coğrafya
  • Deneyim : 20

Gönül KOPARAL

gonulkoparal@krakademi.com

KR Akademi Coğrafya derslerini anlatan Gönül KOPARAL, 1991 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Coğrafya Bölümünden mezun olmuş ve 23 yıllık dershane öğretmenliği tecrübesine sahiptir. Ankara’nın seçkin kurumlarında görev alan KOPARAL’ın yer aldığı kurumların bir kısmı aşağıda sıralanmıştır.

 

Gönül KOPARAL’ın görev aldığı kurumlar:
Celal Aydın, Nesibe Aydın, Gerçek Akademi, Başarı Akademi, Yalçın Akademi’de görev alan KOPARAL, halihazırda çalışmalarını aktif olara sürdürmektedir.

 

Gönül Koparal’ın Yayınları:
- KR Akademi Coğrafya DVD Seti
- Herkes için Coğrafya Defteri (Asel)
- Kpss Coğrafya Konu Anlatımı Kitabı

 

KPSS Coğrafya Analizi

ÖSYM’ninKPSS ‘de yaptığı değişiklikler sonucunda;

Coğrafya ’da çıkan soru sayısı değişmedi ancak soru dağılımında bazı değişiklikler meydana geldi.

Türkiye Coğrafyası % 30

a) Türkiye’nin fiziki özellikleri 12%

b)Türkiye’nin beşerî özellikleri 5%

c) Türkiye’nin ekonomik özellikleri 13%

Beşeri Coğrafya ( Nüfus, yerleşme, göç ile ilgili konuları içerir) ile ilgili ortalama soru sayısı değişmezken, Fiziki coğrafya ve Ekonomik Coğrafya soru sayısı kısmında değişiklikler oldu. Coğrafyada soru dağılımları dışında dikkate alınması gereken diğer bir husus ise, bilginin yanında yorumlama gücünüzü ve harita bilginizi ölçen soru kalıpları öne çıktı. Şimdi başlıklar halinde Kpss coğrafya sorularının 5 adımda analizini yapalım:

1- Fiziki coğrafya konusunda soru sayısı arttı!!!

Birçok kişinin yanlış yorumladığı "Coğrafi konum konusu kalktı ." algısı yanlıştır. Fiziki Coğrafya denince; Coğrafi konum ile ilgili kısımlar, Yeryüzü Şekilleri, İklim, Bitki Örtüsü, Toprak gibi konular yer almaktadır.

Daha önceki yıllarda Fiziki coğrafyadan ortalama 3-4 soru gelmekteydi. Yeni KPSS müfredatında coğrafi konum da dahil 7-8 soru yöneltilmektedir.

2- Harita Bilgisinin Önemi Arttı

Şu ana kadar Kpss Coğrafya’ da ilk defa çıkan soru örneği (Karabük’ten yola çıkan biri Konya’ya gidene kadar hangi jeomorfolojik birimlere rastlar) harita bilgisinin artık daha önemli olduğunu gösteriyor.

3- Daha önce olduğu gibi şuan da Ekonomik Coğrafya en önemli konu durumunda

( Tarım,hayvancılık,ormancılık,maden,enerjikaynakları,sanayi,turizm,ticaret,ulaşım,projeler ile ilgili konuları içerir.)

4- Artan Fiziki coğrafya oranı neredeyse bu iki konuyu aynı konuma getirdi.

Bölge kavramının ortadan kaldırılmasıyla 2012 KPSS’de bu dikkatte alınmış ve 2012 de çıkan sorularda bölge kavramına yer verilmemişti. Daha önce bölge kavramı adı altında geçen konularda yer verilen 2-3 soruluk kontenjanın artık Fiziki Coğrafya kısmında yer aldığını söyleyebiliriz.

5- Güncel Coğrafya Bilgileri Önemli!

Güncel coğrafi ve ekonomik projeler de es geçilmemesi gereken konulardan biridir. Coğrafya güncel özellikleri de olan bir ders olduğu için gündemde olan ulaşım, turizm gibi alanlardaki projeleri de takip etmekte fayda var.

Gönül KOPARAL