Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

Fırat Osman BAYKAL

Öğretmen: Fırat Osman BAYKAL

9
  • Alan : Türkçe
  • Deneyim : 14

Fırat Osman BAYKAL

firatbaykal@krakademi.com

KR Akademi Türkçe ve Sözel Mantık derslerini anlatan Fırat Osman BAYKAL, 1996 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunudur. 18 Yıldır Ankara'nın ve Türkiye'nin farklı illerindeki dershanelerde Türkçe ve Sözel Mantık dersleri vermekte, ALES, DGS ve KPSS gruplarında görev almaktadır.

 

Fırat Osman BAYKAL’ın görev aldığı kurumlar :
Fırat Osman BAYKAL, Ankara İstikrar Akademi, Bursa Pegem Akademi’nin yanısıra farklı kurumlarda Türkçe ve Sözel Mantık dersleri vermektedir.
Eğitimciliğinin yanında, uzun bir yayıncılık tecrübesi olan Fırat Osman BAYKAL; KPSS, ALES, DGS alanlarında Türkçe ve Sözel Mantık soruları kaleme almıştır.

 

Fırat Osman BAYKAL'ın Yayınları :
- KR Akademi Türkçe DVD Seti
- Esen Yayınları Türkçe Konu Anlatımlı Kitap
- İrem Yayınları ALES Soru Bankası
- İrem Yayınları KPSS Soru Bankası
- Kampüs Yayınları Türkçe Konu Anlatımlı Kitap
- Bunların dışında İhtiyaç ve Sınav Akademi pek çok yayınevinde soru hazırlama komisyonunda görev almaktadır.

 

TÜRKÇE ANALİZİ

Sevgili Adaylar:

KPSS Türkçesi bildiğiniz gibi genel yetenek sorularının yarısını oluşturmaktadır. Bu bakımdan en önemli derslerden biri Türkçedir. Türkçe pek çok dil bilimcinin söylediği gibi dünyanın en olgun, en güzel, en gelişmiş dillerinden biridir. Bu bakımdan Türkçeyi öğrenmek, güzel kullanmak sadece sınavlarda değil hayatımızın her aşamasında gereklidir. Bu bakımdan Türkçe yalnızca bir ders olarak görülmemeli, Türkçeyi güzel kullanmak ve tam öğrenmek bir görev ve bir zevk olarak algılanmalıdır. Bu açıdan bakıldığında Türkçe öğrenmek kolaylaşacak ve daha keyifli hale gelecektir. Türkçe genel olarak anlam ve dil bilgisi adı altında iki ana başlıkta incelenir. Paragraf ve cümlede anlam, ayrıca sözcükte anlam konularında nitelikli kaynaklar çözmek, ÖSYM’nin eski sorularını bilmek, ayrıca video derslerimizi takip etmek size çok yardımcı olacaktır.

Dil bilgisi sorularında ise bizim bu konudaki bilgilerimiz ölçülmektedir. Ayrıca bu sorular sınavlarda en az net yapılan bölümü oluşturmaktadır. Bu bakımdan dil bilgisi sorularının getirisi de yüksektir. Dil bilgisi konusunda bilgi eksiğimiz olmamalıdır. Çünkü ÖSYM, son yıllarda KPSS’de ve diğer sınavlarda bu tarz soruların zorluk derecesini yükseltmiştir. KR Video derslerimiz size bu konuda da çok yardımcı ve yol gösterici olacaktır.

Bütün bunların yanı sıra kitap okumak ve yapamadığınız sorular için uzman kadromuza başvurmanız da sizlerin başarısında pay sahibi olacaktır. KR Akademi olarak hepinize başarı ve mutluluklar dileriz.

Fırat Osman BAYKAL

 

SÖZEL MANTIK ANALİZİ

Sevgili Adaylar:

Sözel mantık bildiğiniz gibi 2013 yılından itibaren KPSS’de karşımıza çıkmaya başlamış bir alandır. Sözel mantık soruları Türkçe sorularının son bölümünde yöneltilmektedir. Pek çok aday bu konudan çekinmekte ve soruları yapamayacaklarını sanmaktadır.

Aslında bu bir yanılgıdır. Sözel mantık sanıldığının aksine zor, matematik bilgisi gerektiren, formüllere ve ezber bilgilere dayalı bir ders değildir. Dolayısıyla da okuduğunu anlayabilecek herkesin rahatlıkla yapabileceği bir alandır. Sözel mantık öğrendikçe, zaman ayırdıkça daha da zevkli hale gelen bir konudur. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı sözel mantık sorularının tablo yorumlama, tamamlanmış veya tamamlanmamış sıralamalar, küme oluşturma, yön belirleme gibi birbiriyle pek ilişkisi yokmuş gibi görünen farklı soru tiplerinden oluşmasıdır. Bu bakımdan sınava girmeden önce bu konularla ilgili farklı soru tipleri muhakkak görülmeli, her konuyla ilgili birkaç değişik soru çözülmelidir.

Ayrıca sözel mantıkla ilgili olarak hazırladığımız video dersler takip edilmeli ve soruların çözümünde dikkat edilmesi gereken püf noktaları, kısa yollar mutlaka en iyi Şekilde öğrenmelidir.

Bunları yaptığınız takdirde sözel mantık sizler için zor bir ders olmaktan çıkacak, keyifle çözdüğünüz bir hobi halini alacaktır.

KR Akademi olarak hepinize bundan sonraki hayatınızda ve sınavlarınızda başarı ve mutluluklar dileriz.

Fırat Osman BAYKAL